Kava u 2: Velika tvornica riječi

Autor: Silvana Vlačić, 14. 4. 2016.

U srijedu 13. travnja prisustvovali smo predstavi kazališta sjena u Gradskoj knjižnici Poreč. Predstava je bila osmišljena na temelju knjige Velika tvornica riječi, spisateljice Agnes de Lestrade.

Predstavu su izvodile tri učenice iz Pazina u suradnji s Gradskom knjižnicom Pazin. 4. razred htt-a naše škole prisustvovao je predstavi koja je bila poučna i zanimljiva. Prije same predstave objašnjeno nam je kako nastaju predstave u kazalištu sjena i kako je nastala ova predstava. U djelu Velika tvornica riječi se ne govori mnogo zato što su riječi u zemlji Tvornice riječi vrlo skupe. Neki stanovnici kopaju po ostatcima pa pronalaze neizrečene i odbačene riječi, neki ih love pomoću mreže za leptire, a onaj tko ima mnogo novca može si kupiti nekoliko riječi. Ljubav se prikazuje kao prava ljubav u trenutku kada dječak Fileas svojom skromnošću i iskrenošću osvaja djevojku u koju je zaljubljen. Na kraju predstave svaki je učenik dobio papirić s napisanom nekom od riječi koje su bile spomenute u predstavi. Komentar o predstavi dala je učenica 4. htt Lana Abramović: „Predstava mi se svidjela, kazalište sjena se doima jako zanimljivim i jednostavnim. Predstava je jasna iako se vide samo sjene, glumice su svojim pokretima jasno pokazivale i dočarale osjećaje, na taj su način ostavile dobar dojam na nas gledatelje približivši nam moderniju varijantu kazališne predstave“.

Dino Dudaš, 4. htt