Susret mladih u Centru u Puli

Autor: Silvana Vlačić, 2. 6. 2016.

Učenici iz Turističko-ugostiteljske škole Antona Štifanića Poreč posjetili su 24. svibnja 2016. mlade u Centru za cerebralnu paralizu i druga oštećenja u Puli. Nastavak je to dugogodišnje suradnje koja u sklopu preventivnih aktivnosti podržava društvenu uključenost mladih u zajednici.

Nakon dočeka i predstavljanja domaćina, započeto je druženje uz prigodne stihove Najlipši cvit koju je napisao vodnjanski pjesnik Mario Bonasin. Recitacija učenice Kaori Mainenti bila je uvod u program koji su osmislili porečki srednjoškolci – članovi kreativne grupe „Together-e“. Uslijedile su glazbene točke: Gorana Fabris s beat boxom , te predivna vokalna izvedba Lorenze Puhar koju je na gitari pratio Marko Terzić. Na kraju programa smo s Mihaelom Prelac i izvanrednom imitacijom zvukova motora automobila „odjurili“ nekom zamišljenom cestom dodirujući svoje snove. Ugodni trenuci nastavljeni su podjelom prigodnih darova, razgovorom, igranjem šaha i uz čašćenje gostoljubivih domaćina. Djelatnica gđa Ines Delzotto upoznala je učenike s namjenom osnivanja i djelovanja Centra, nakon čega su razgledali specijalizirane prostore, pomagala i sredstva za rad s korisnicima. Dobili su tako cjelovitiji uvid u razvojne specifičnosti i ograničenja s kojima se susreću osobe s teškoćama u razvoju, te promišljajući o vlastitom identitetu, shvatili su važnost sagledavanja vlastitih snaga i prihvaćanja sebe. I kao što su učenici naglasili: “Ovakvo iskustvo navodi na razmišljanje, kad pomažeš drugima na bilo kakav način postaješ i sam bolji čovjek. Zadivljeni smo njihovim optimizmom i spremnošću za suočavanje sa svakodnevnim teškoćama. Tako je malo potrebno da se izmami osmijeh na licu, a na to često zaboravimo. Ovaj dan ostat će nam dugo u lijepom sjećanju.“

Susret je doprinio unaprjeđenju međuljudskih odnosa i razvoju učeničkih kompetencija, što su ključne odrednice školskog preventivnog programa, u sklopu kojeg je realiziran posjet uz potporu Zdravog grada Poreč. Psihologinje Vilma Bednar u Školi i Marina Banko u Centru, bile su koordinatorice svih navedenih aktivnosti.

Vilma Bednar, školska psihologinja