Od knjige do knjige

Autor: Silvana Vlačić, 13. 12. 2016.

Ispunjen i bogat dan kulturnim događanjima imali su naši učenici 1. i 2. razreda u četvrtak 8. prosinca 2016. Toga su dana krenuli na terensku nastavu aktiva društvenih predmeta u Pulu.

Jutro je započelo predstavom Šegrt Hlapić u Teatru Naranča, adaptaciji romana Ivane Brlić Mažuranić. Malen kao lakat, veseo kao ptica, hrabar kao Kraljević Marko, mudar kao knjiga, a dobar kao sunce, Hlapić u ovoj 40-minutnoj predstavi kazivao nam je o važnosti dobrote, nesebičnosti, skromnosti, prijateljstva i pomaganja. Njegove dogodovštine, putovanje kroz razne pustolovine i susreti s različitim likovima oduševili su učenike, a neki su poželjeli fotografirati se s glumačkom legendom Nadom Rocco. Sljedeća postaja bio je posjet Muzeju suvremene umjetnosti Istre i Gradskoj galeriji Pula u kojoj su učenici razgledali izložbu fotografija slovenskog umjetnika Jure Eržena pod nazivom „Izbjeglice“.

Središnji događaj bio je posjet Sajmu knjiga u Puli, manifestaciji koja već 22 godine okuplja ljubitelje knjiga. Tema ovogodišnjeg Sajma bila je Transatlantik koja je povezala dva kontinenta: Europu i Južnu Ameriku i u središte pažnje postavila suvremenu portugalsku, španjolsku i brazilsku književnost. Prije suvremene književnosti, vratili smo se u povijest i obišli Mornaričku knjižnicu koja djeluje u sastavu Sveučilišne knjižnice u Puli. Učenici su saznali da je osnovana početkom 19. st. za potrebe mornarice budući da je Pula bila glavna ratna luka Austro-Ugarske Monarhije, a danas čuva stručne knjige još iz 16. st. iz područja pomorstva, hidrografije, oceanografije i tehničkih znanosti koje su se primjenjivale u pomorstvu.

Silvana Vlačić, prof.