Predavanje o ambroziji

Autor: Silvana Vlačić, 21. 5. 2018.

Dana 17.5.2018. u našoj školi je održala predavanje o invazivnim biljnim vrstama dipl. ing. šumarstva Ana Milat. Povodom Tjedna botaničkih vrtova održavaju se razne edukacije u vidu predavanja i radionica, tako da su učenici 1. htt imali priliku slušati predavanje o ambroziji.

Ambrozija je korov, samonikla biljka, najinvazivnija biljna vrsta u Europi, izaziva alergije u vidu rinitisa i peludne hunjavice. U 20. stoljeću u vrijeme ubrzane razmjene, trgovine, transporta migrirala je ambrozija u sjemenu djeteline. Invazivne vrste znaju potisnuti domaće vrste, nastane se i šire.

Ambrozija se već pojavila na terenu, cvate krajem 7. mjeseca sve do prvih mrazeva. U osmom mjesecu je vrhunac, tada proizvodi puno polena i širi se najviše vjetrom. Izaziva alergije kod mnogih ljudi, 10 % stanovništva je alergično na polen ambrozije.

Učenici su dobili informativne letke s fotografijama ambrozije i brojem telefona  na koji mogu javiti ako otkriju neko stanište. Po Zakonu su fizičke i pravne osobe dužne uništiti ambroziju ili prijaviti nadležnim službama ako se radi o velikim površinama da se stručno uništi.

Suzbijanje ambrozije je najbolje provoditi mehaničkim putem čupanjem mlade biljke i pravovremenom košnjom. Drugi način je uništavanje herbicidima, a nipošto je ne treba čupati kad cvate, jer je to kontraefekt.

Pojedini učenici su alergični na polen pa ih je gospođa Milat informirala o peludnom kalendaru koji može poslužiti kao orijentir i o alergijskom semaforu, koji na dnevnoj bazi pokazuje razinu polena tijekom dana. S obzirom na sve veći broj ljudi podložnih peludnoj alergiji, predavanje je bilo korisno i zanimljivo.

Helena Miletović, prof.