Dani otvorene nastave

Autor: Milena Cvitan, 19. 3. 2014.

U Turističko-ugostiteljskoj školi Antona Štifanića u Poreču 12. i 13. ožujka 2014. godine održali su se 12. po redu Dani otvorene nastave sa zajedničkom temom Povezanost.

Riječ je o projektu čiji su nositelji stručna vijeća nastavnika škole, koji raznim metodama i oblicima rada žele uključiti učenike u nekonvencionalni tip nastave. Koordinatori ovoga projekta su psihologinja Vilma Bednar i profesorica Gordana Barnjak.

U ova dva dana trajanja projekta restukturira se redovna nastava, mijenja raspored, satnica, predavači. Učenici imaju prilike prisustvovati predavanjima, radionicama novih predavača – gostiju, stručnjaka iz raznih područja te osoba iz javnoga života. Teme se ostvaruju u prostorijama škole, na raznim lokacijama te u ustanovama u gradu i zajednici. Ove su se godine Dani otvorene nastave odvijali na raznim mjestima: u hotelu Diamant, Zavičajnom muzeju, prostorijama Crvenog križa, Institutu za poljoprivredu  i turizam u Poreču, Zajednici Talijana, hotelu Palazzo, Gradskoj knjižnici u Poreču te u Turističko-ugostiteljskoj školi u Izoli.

Obzirom da je tema ovogodišnjega projekta Povezanost, predmetni nastavnici su u ulozi moderatora veoma kreativno osmislili sadržaje rada s vanjskim predavačima. Učenici su se dotakli raznih tema: od turizma koji povezuje kulture; povezanosti tržišta; poveznice sa zdravljem; suživota institucija i udruga grada Poreča; suradnje poljoprivrede i turizma; povezanosti hotelijerskih poduzeća i škole ili pak jezične i međugranične povezanosti; povezanosti s kulturnom baštinom, valorizacijom Parenzane u projektu Alpe-Adria i mnogih drugih vrlo zanimljivih i kreativnih tema.

Pozivu i molbi nastavnika i vodstva Škole da se uključe u realizaciju projekta spremno su se odazvali svi kojima je taj poziv upućen: književnici, gradski dužnosnici, stručnjaci Zavičajnoga muzeja i Instituta za poljoprivredu i turizam, djelatnici Crvenoga križa te Zajednice Talijana, stručnjaci hotelskih poduzeća, odgojno-obrazovne ustanove kojima upućujemo zahvale.

Cilj projekta je aktualizirati nastavne sadržaje, unaprijediti način rada s učenicima i ukazati im na mogućnosti daljnjeg profesionalnog razvoja. U projekt su uključeni svi učenici i svi nastavnici Škole. Uvođenje projekta potaknuto je željom da se novim pristupom unese dinamika u nastavni proces, da Škola postane mjesto stjecanja životnog znanja, a ne samo teorijskog i da se poveže sa sredinom u kojoj djeluje. Projekt omogućuje razvijanje socijalnih i komunikacijskih vještina učenika te ih upućuje na važnost samostalnog učenja.

Procjena sudionika, kako učenika, nastavnika i gostujućih predavača jest da su zacrtani ciljevi uspješno realizirani.