Održan 3. Parlament mladih AEHT-a

Autor: Milena Cvitan, 5. 5. 2014.

U Turističko-ugostiteljskoj školi Antona Štifanića Poreč održan je 3. Parlament mladih AEHT-a s temom „Utjecaj informacijsko-komunikacijske tehnologije na budućnost turizma“.

Čitanjem zaključaka i podjelom potvrda o sudjelovanju u subotu 26. travnja 2014. godine završio je s radom 3. Parlament mladih AEHT-a čija je tema bila Utjecaj informacijsko-komunikacijske tehnologije na budućnost turizma. Skup na kojemu je sudjelovalo 27 učenika i studenata i 10 nastavnika  iz 10 europskih zemalja svečano je otvoren 23. travnja 2014. u Istarskoj sabornici u Poreču.

Parlament mladih najmlađa je stalna manifestacija AEHT-a. Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč jedna je od dvadeset hrvatskih strukovnih škola u sektoru ugostiteljstva i turizma učlanjenih u AEHT (Assotiation Européenne des Ecoles d’hôtellerie et Tourisme). Asocijacija čije je sjedište u Luksemburgu utemeljena je 1987. uz potporu Vijeća Europe, a danas ima oko 400 učlanjenih škola iz cijele Europe.

Svrha susreta bila je simulacija  rada parlamenta, te upućivanje  studenata u nove komunikacijske trendove i osvješćivanje njihovog utjecaja na turizam, ali i općenito na osobni rast i razvoj u svjetlu globalizacije. Želja organizatora bila je  upoznati sudionike Parlamenta, a i širu javnost s postignućima koja  su na tom području ostvarena u Hrvatskoj.

Cilj projekta je  da mladi ljudi zajednički nađu način za razvoj svojih kompetencija i konkurentnosti na tržištu rada, da uspostave međusobne veze i prijateljstva, te da u svoje škole i mjesta ponesu što ljepše dojmove o Poreču i Hrvatskoj.

Interes za tu manifestaciju u školama članicama bio je velik, pa su sudionici doputovali doslovno sa suprotnih krajeva Europe: od portugalske škole iz grada Praia da Vitoria s Azora do studentica Ekonomskog fakulteta u pratnji profesorice i dekanice iz Vladivostoka.

Na svojoj su prvoj sjednici održanoj u porečkoj Gradskoj vijećnici sudionici izabrali Predsjedništvo. Nakon predstavljanja svih sudionika, mladi su povjerenje ukazali Mihalu Holečeku, učeniku Turističko-ugostiteljske škole iz češkog grada Podebrady izabravši ga za predsjednika. Za njegove su zamjenice izabrane Austrijanka Maritta Thaler i Finkinja Emilia Ray.

Na svakoj od četiri sjednice uvodničari su bili stručnjaci iz gospodarstva i institucija u sektoru turizma. U gradskoj je vijećnici Istru kao turističku regiju i njezino promoviranje putem elektroničkih medija predstavila Daniela Fanjkutić iz Turističke zajednice Istarske županije. Uvodničari drugog dana rada bili su Dean Krizmanić, projektni menadžer u marketingu iz hotelskog  poduzeća Laguna Poreč d.d. koji je govorio o suvremenim marketinškim alatima u turizmu, dok je sjednicu o online promociji turističke destinacije vodio direktor Istarske razvojne turističke agencije Siniša Miljević. Četvrta je sjednica održana na Fakultetu ekonomije i turizma. Svojim je stručnim i zanimljivim izlaganjem o informacijskim sustavima u hotelskom poslovanju otvorio živu raspravu asistent na Odsjeku za informatiku dr. sci. Darko Etinger.

Nositelji organizacije popratnih događanja bili su profesori i stručni učitelji Škole, učenici trećih razreda programa, te  projektni tim „Istra za mlade“,  projekta koji je pohvalilo Ministarstvo turizma kao najbolji u  2013. godini.  Uz pomoć mentorice tima podijelili  su promotivne materijale mladim gostima, te organizirali izlete s ciljem da im pokažu svoj lijepi grad i regiju, obilaske kulturno-povijesnih spomenika i prirodnih atrakcija sa svrhom promocije Istre i Hrvatske u tim zemljama, a u večernjim satima organizirali zabavu i druženje, odnosno pružili priliku za stvaranje trajnih prijateljstava i ponovnog dolaska u Hrvatsku.

Sva izlaganja i rad te komunikacija između sudionika odvijala se na engleskom jeziku. Učenici i nastavnici pokazali su se kao vješti organizatori i srdačni domaćini. Osim lijepih mjesta na obalnom dijelu i unutrašnjosti Istre, svojim su vršnjacima predstavili posebnost istarske kuhinje u njezinu najboljem izdanju potvrdivši na taj način da ih je Škola pripremila za najzahtjevnije profesionalne izazove.  Jedinstvena želja svih na odlasku bila je da se vrate bilo kao turisti, bilo kao praktikanti u nekom od porečkih hotela.