Dani Ksavera Šandor Gjalskog u Zaboku

Autor: Milena Cvitan, 30. 10. 2014.

Dana 24. listopada 2014. godine povodom Dana Šandora Ksavera Gjalskog, učenici Turističko-ugostiteljske škole Antona Štifanića otputovali su na trodnevni izlet u Zabok.

U pratnji profesorice hrvatskog jezika Milene Cvitan i ravnateljice Gradske knjižnice Poreč  Irides Zović, Martin Matošević, dobitnik ovogodišnje nagrade „Laurus Nobilis“  i učenik 3. htt razreda Rendy Radin, prisustvovali su promociji PoZiCe, predstavljanju pjesničko-grafičke mape „Križ i sidro“ te svečanoj dodjeli Nagrade Gjalski.

Svi nagrađeni radovi učenika osnovnih i srednjih škola tiskaju se u knjizi PoZiCa — zbirci literarnih i likovnih radova učenika Poreča, Zaboka i Crikvenice.  Osamnaesta PoZiCa  predstavljena je 24. listopada 2014. godine u Gimnaziji Antuna Gustava Matoša u Zaboku koju je popratio prigodni program. Nagrađeni učenici pročitali su svoje radove pred mnogobrojnom publikom.

Nagrada Gjalski dodjeljuje se od 1979. godine, a održava se svake godine krajem listopada, u tjednu kada je rođen Gjalski. U okviru manifestacije organiziraju se mnogobrojni kulturni programi — izložbe, koncerti, kazališne predstave, promocije knjiga i, kao najznačajniji program, svečanost dodjele Nagrade koja se održava u Osnovnoj školi Ksaver Šandor Gjalski. Ovogodišnja nagrada pripala je poznatoj spisateljici Julijani Matanović za zbirku pripovijedaka „I na početku i na kraju bijaše kava“.

Između ostalog, učenici su u pratnji profesorice posjetili Etno selo Kumrovec gdje su mogli saznati kako je izgledala škola na početku 20. stoljeća te grad Klanjec  gdje su posjetili Gradsku knjižnicu posvećenu Antunu Mihanoviću u kojoj se, također, održalo predstavljanje pjesničko-grafičke mape „Križ i sidro“, renomirane suvremene likovne i grafičke umjetnice Zdenke Pozaić.

Odličan provod garantiralo je i noćenje u „Termama Tuhelj“ te brojni zagorski specijaliteti.