Održan Porecdox

Autor: Milena Cvitan, 10. 11. 2014.

Povodom prošlotjednog održavanja Porecdoxa, Međunarodnog festivala dokumentarnog filma, učenici naše škole imali su prilike u kino dvorani Pučkog otvorenog učilišta Poreč pogledati nekoliko zanimljivih dokumentarnih filmova.

U srijedu učenici 3. i 4. razreda htt i thk smjera pogledali su dokumentarni film „Narco cultura“  koji prikazuje život siromašnih stanovnika meksičkog grada Juareza, jednog od najopasnijih mjesta na svijetu, a ujedno i središta obračuna narko kartela.

Pročitajte nekoliko dojmova učenika 3. htt razreda.

„Film je odličan jer prikazuje dva svijeta, odnosno dva načina življenja u gradu kriminala; onih koji se bore protiv toga i onih koji zagovaraju to putem glazbe. Film može poslužiti kao sredstvo za borbu protiv kriminala jer ovim putem može potaknuti ljude na razmišljanje.“

„Film je prikazao surovu stvarnost kakvu se ne usude mnogi redatelji prikazati. Mislim da je film čista desetka jer bi se trebala širiti svijest o takvima kao što su na primjer, mafijaš El Capo jer ih je svijet pun.“

„Zanimljiv film. Prikazuje realnost života u blizini kriminalnih organizacija te odnos ljudi prema kartelima. Dobro je što film nije cenzuriran jer tako održava strahote kriminala. „

„Film je bio zanimljiv. Ljudi koji tamo žive imaju drugačije razmišljanje o životu. Čudno mi je to što neki podržavaju nasilje i kartele, a djeca žele postati kao oni.“

Dokumentarni film „Češki san“, koji govori o kapitalističkom konzumerizmu pogledali su učenici 2. i 3. razreda htt i thk smjera. Pročitajte dojmove učenika 2. htt razreda.

„Film mi se svidio jer sam vidio kako ljudi bez razmišljanja uoče reklamu koja je lijepa za oko, bez obzira ako ona ima nešto pametnoga za reći. Dragi mi je što su to napravili i pokazali ljudima da ne treba u sve vjerovati.“

„Mislim da je taj film želio prikazati kako je lako manipulirati ljudima tako da reklamiraju ono što bi ljudi htjeli i voljeli.“

„Meni se film svidio jer nam daje pouku da je ljudima potrebno malo kako bi nasjeli na nešto što ne postoji.“

„Meni se film svidio jer govori o tužnoj realnosti. Ljude je lako zavarati i navući ih reklamom na svašta.“

„Film je jako poučan i zanimljiv. Mislim da iz tog filma mogu pun naučiti i shvatiti kako ljudi funkcioniraju i razmišljaju i kakav bih ja trebala imati pogled prema reklamama i onome što mi drugi serviraju.“

Učenici 1. i 2. razreda konobara-slastičara te kuhara pogledali su u četvrtak dokumentarni film „Hrana d.d.“ koji pak razotkriva šokantnu istinu o tome što jedemo, kako se ta hrana proizvodi te kamo sve to vodi.

Ovo su neki od dojmova učenika 2. razreda kuhara koji su pogledali film.

Dokumentarac je vrlo poučan jer nam govori o tome na koji način ljudi u SAD-u prerađuju hranu  te nam pokazuje kako je ta hrana nezdrava.“

„Film je vrlo poučan jer se vidi da ljude briga samo novac, a zdravlje im nije važno.“

„Film je odličan jer prikazuje istinu o preradi mesa i žita te kako tvornice iskorištavaju ljude. Pokazuje realan život ljudi.“

« Ožujak 2024 »