preskoči na sadržaj

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč

 > NASLOVNICA
VIJESTI

Alkohol i mladi- podaci govore, ali htjeli bi znati…

Autor: Milena Cvitan, 28. 11. 2014.

Dana 26. studenoga 2014. povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti u Centru za mlade grada Poreča, održan je okrugli stol na temu Alkohol i mladi. Sudjelovali su predstavnici porečkih ustanova i udruga koji se bave mladima - USB, CGI, DND, Garažno društvo,Odjela za društvene djelatnosti grada Poreča, Centra za socijalnu skrb, Doma zdravlja, MUP-a, Zdravog grada, Zavoda za javno zdravstvo IŽ , te obiju srednjih škola -profesora i psihologica i grupe učenika iz TUŠ Antona Štifanića i SŠ Mate Balote.

                   

U uvodnom djelu, je psiholog iz ZZJZ iz Pule,   Velemir Todorović održao  prezentaciju na temu „Alkohol i zdravlje“. Objasnio je,  zašto mladi piju alkohol, koja očekivanja imaju konzumirajući ga, kako se mijenja  prag tolerancije i osjetljivosti na alkohol,  te na koji način mladi traže uzbuđenja. Kao glavne razloge koji potiču adolescente na konzumaciju alkohola naveo je nesigurnost, osjećaj različitosti, te utjecaj okoline. Istaknuo je promjene u konzumaciji alkohola današnjih generacija u odnosu na prijašnje, s obzirom, da se alkohol češće miješa sa energetskim pićima i ostalim sredstvima ovisnosti što povećava štetne posljedice  i rizike.  Naveo je također  da su mladi, koji počinju piti prije 15 godine- četiri puta izloženiji rizicima za razvoj alkoholizma u kasnijoj dobi, a kako se prijelazno razdoblje od kasnog djetinjstva u ranu adolescenciju smatra kritičnim za eksperimentiranje alkoholom, nameće potreba za što ranijim preventivnim djelovanjem, već u osnovnoj školi.

         

Slijedilo je predstavljanje podataka o konzumaciji alkohola među porečkim srednjoškolcima od strane moderatora okruglog stola, psihologinje Vilme Bednar. Podaci su dobiveni na osnovu istraživanja koje je  provedeno 2012. godine u 22 srednje škole Istarske županije, kojim su ispitivani različiti aspekti učeničkog ponašanja. Uslijedile su analize po školama, čime se stekao  uvid u pojavnost rizičnih oblika ponašanja učenika  i mogućnost usporedbe istih sa županijskim  podacima. Psihologinje obiju porečkih škola izdvojile su  rezultate vezane uz konzumaciju alkohola kod učenika, koji su poražavajući.  Porečki srednjoškolci – učenici, prednjače kada je u pitanju konzumacija svih vrsta alkohola u odnosu na županijski prosjek, a zabrinjavajuće je da porečke srednjoškolke, tj. učenice   konzumiraju više alkohola od njihovih muških kolega. Izdvojeni su i prevladavajući motivi zbog kojih učenici piju, a to  su  -potreba za zabavom, - isprobavanjem novih iskustava, -pripadanjem većini koja pije,- samoohrabrivanje pod utjecajem alkohola. Podaci iz obiju škola ukazuju da učenici nekritično procjenjuju posljedice pijenja, te da se upuštaju u vožnju pod utjecajem alkohola.

Upravo na te posljedice i stradavanja mladih u prometu osvrnuo se predstavnik policije, g. Miler Terzić. Govoreći o prometnim nesrećama u prvih deset mjeseci , na porečkom području u 2014. godini, ukazao je da je gotovo  50% nesreća  uzrokovano  od strane mladih vozača. Objasnio je,  koje su kazne za maloljetnike, ako se zateknu u prometu pod utjecajem alkohola ili uopće u  pijanom stanju,te koje su zakonske odredbe glede prodaje alkoholnih pića maloljetnicima.

Nakon prezentacija uslijedila je rasprava i traženi odgovori na slijed obostrano postavljenih pitanja, od strane učenika  i predstavnika ustanova i udruga. Propitivalo se o uzrocima u obitelji , vršnjačkoj skupini, lokalnoj zajednici, društvenim utjecajima. Neosporne su činjenice, da se u obiteljima njeguju tradicionalni običaji pijenja uz svaku proslavu, da mediji podržavaju u svojim reklamama poveznicu zabave, avanture, sporta, druženja uz alkohol, posebno uz pivo,da nema dovoljno kontrole u ugostiteljskim objektima i trgovinama glede prodaje alkoholnih pića maloljetnicima, da se izostaju ključne  društvene vrijednosti kod Net generacije… Niz nepovoljnih utjecaja na životne uvjete odrastanja današnje generacije mladih mogao se znatno proširiti, ali su moderatori okruglog stola , usmjerili diskusiju na odgovornost  prisutnih i na težišta daljnjeg preventivnog djelovanja. Uslijedili su i prijedlozi mladih o radionicama, druženju - večerima bez alkohola, intervencijama predstavnika ustanova u zajednici, radu sa roditeljima djece  u što ranijoj dobi . Procjenjujemo da je nakon tog okruglog stola svatko izvukao  svoju poruku koja će utjecati na trend  konzumacije alkohola među mladima da će te „crne“  brojke konačno početi opadati.

                                                                                             Rendy Radin, 3. htt

 




Tražilica
Oglasna ploča
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Korisni linkovi

Arhiva dokumenata
CMS za škole logo
Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / www.ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr
preskoči na navigaciju