Projekt "Do the right(s) thing!"

Autor: Milena Cvitan, 28. 1. 2015.

28. siječnja 2015. godine učenici naše škole sudjelovali su na međunarodnoj manifestaciji      „Susret ljudskih prava“ koja se održava u sklopu europskog projekta „Do the right(s) thing! Jačanje svijesti mladih Europljana o ljudskim pravima, miru i razvoju u XXI. stoljeću".

U Pulu u Dom sportova Mate Parlov otputovali su uz pratnju profesorica Blaženke Brkić, Nađe Herceg Tudor, Vilme Bednar i Milene Cvitan učenici 2. i 3. htt razreda, 3. thk, 3. konobara – slastičara i 3. kuhara.

Tema susreta bila je pravo na mir za održivi planet s naglaskom na održivost hrane i očuvanja okoliša. Učenici i profesori pulskih i gostujućih srednjih škola, kolege iz Toskane i Donje Normandije imali su priliku čuti brojna predavanja upravo o tim temama. Manifestaciju su službeno otvorili pulski gradonačelnik Boris Miletić i istarski župan Valter Flego, a voditelji programa bili su Mattias Stojanović i Šime Rabar.

Poznati astronom Korado Korlević rekao je ponešto o globalnom pitanju ljudskih prava te o svjetlosnom zagađenju. Vrsan kuhar David Skok govorio je na temu „Što jedemo i kako se zdravo i kvalitetno hraniti“. Bili su tu i predsjednik Udruge ekoloških proizvođača Istre Nenad Kuftić koji je govorio o tome što znači ekološka proizvodnja dok je ravnateljica Hrvatske agencije za hranu imala temu „Kako izbjeći prekomjernu proizvodnju hrane". Gospođa Irena Vukmanov Širokov iz Udruge za promicanje pravedne trgovine „Fair trade Hrvatska“ fokusirala se na problem bacanja hrane, ali i ropstva i ljudi koji ostaju bez posla. O gospodarenju otpadom, ilegalnim odlagalištima i šteti koju oni čine govorio je stručni savjetnik za zaštitu prirode i okoliša Istarske županije, Bruno Kostelić.

Puljanima i njihovim gostima kroz dva videa se predstavila međunarodna nevladina organizacija Oxfam koja je pokazala što se krije iza rada multinacionalnih tvrtki.

Cijela manifestacija bila je obogaćena edukativno-zabavnim programom. Svoje video uratke prikazali su učenici srednjih škola iz Italije ISIS Ceccherelli Piombino i Liceo Artistico Virgilio; učenici 1.D razreda pulske Gimnazije te Talijanske srednje škole Dante Alighieri.  Plesne vještine pokazali su članovi i članice AB Originala i Cool Stepa, a nastupili su i grupa Barbari, školski zbor Gimnazije Pula, Školski Band Rovinj te Zbor Zaro koji su izveli „Odu radosti", a sve je završilo Lennovom pjesmom „Give peace a chance".

Projekt Do the right(s) thing financiran je iz EuropeAid programa u trajanju od tri godine, od 2014. do 2017. a cilj mu je promicanje kulture koja podržava ljudska prava, mir i globalni razvoj među mladim Europljanima u Italiji, Hrvatskoj i Francuskoj radi izgradnje pravednije budućnosti bez siromaštva i konflikata. Glavni partner na projektu je talijanska regija Toskana, a ostali partneri uz Istarsku županiju su francuska regija Donja Normandija, Oxfam Italija, Sveučilište u Firenci i International Human Rights Institute for Peace iz Francuske.

U prilogu pročitajte osvrte učenika na cijelu manifestaciju.

Priloženi dokumenti:
Osvrti_ucenika.pdf (250.85 KB)