Gastro natjecanje "Il piatto verde"

Autor: Milena Cvitan, 29. 4. 2015.

Prošlog se tjedna od 22. do 22. travnja 2015. u mjestu Riolo Terme, Ravenna, održalo Međunarodno natjecanje "Il piatto verde". Tema ovogodišnjeg natjecanja bila je "Le erbe della superstizione".

Našu su školu predstavljali Endy Cvitko, učenik 2. razreda kuhara te Danijela Aničić, učenica 3. thk razreda uz pratnju profesora mentora Stanislava Poropata te Feručia Smokovića. Učenica Danijela Aničić u disciplini barman osvojila je 3. mjesto!

Pročitajte osvrt na putovanje i natjecanje učenika Endyija Cvitka.

Na put u Riolo krenuli smo 20. travnja 2015. godine. Iz naše su škole išli Stanislav Poropat, profesor kuharstva te Feručio Smoković, profesor posluživanja koji su meni i Danijeli Aničić bili mentori.

U Riolo smo stigli oko 14 sati te smo se smjestili u hotel i zajedno ručali. Ja sam se natjecao u disciplini kuharstvo te sam saznao da sam već sutradan na redu, a Danijela u svojoj disciplini barman je bila tek dan nakon mene. Sutradan smo svi natjecatelji ušli u kuhinju i ondje pokazali svoje znanje. Ja sam pripremao janjeće kotlete u maramici s orzotom i kremom od boba. Nakon 2 sata kuhanja, sve je bilo gotovo te je izbor najboljeg jela bio prepušten žiriju. Moj nemir je tada završio, ali je zato Danijela iščekivala sljedeći dan. Nakon što je idućeg dana i Danijela pokazala svoje vještine, bilo je napokon vrijeme za odmor, uživanje i razgled grada.

Navečer je došlo vrijeme za ono što smo svi iščekivali – proglašenje pobjednika. Na svečanoj večeri koju su nam priredili došao je taj čas. Ja se, nažalost, nisam dobro plasirao, ali je zato Danijela proglašena trećom najboljom u svojoj disciplini!

Nakon toga uslijedilo je druženje, a idućeg smo se dana polako vratili svojoj kući.

Endy Cvitko, 2. razred kuhara