U Poreču gostovali učenici i nastavnici iz Poljske

Autor: Silvana Vlačić, 21. 9. 2015.

Temeljem Sporazuma o suradnji između Istarske županije i Malopolske regije potpisanoga 2013. godine u srednjim školama u Poreču i u Bujama gostovala je grupa poljskih učenika i nastavnika od 14. do 18. rujna 2015. godine. Bio je to njihov drugi posjet istarskim školama nakon što su u svibnju ove godine posjetili škole u Labinu i Pazinu.

Petnaest učenika u pratnji nastavnica Malgorzate Nowotarske i Ewe Žybure te predstavnika Malopolske regije Jaceka Maleca i Agnieszke Polarske provelo je tjedan dana s ciljem modernizacije strukovnog obrazovanja u Malopolskoj regiji financiranog iz EU fonda „Human Capital Operational Programme“.

Domaćin u Poreču im je bila Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića gdje su prva dva dana nakon svečanog prijema u školi i pozdrava dobrodošlice ravnateljice Vesne Baranašić proveli na nastavi općih predmeta te vježbama iz slastičarstva. Voditeljica im je bila prof. Vilma Čehić, a u međusobnom sporazumijevanju pomagao je i poljski prevoditelj Damian Marat. U srijedu 16. rujna otišli su na cjelodnevni izlet po Istri i uz vođenje prof. Gordane Barnjak kojoj su pomagali učenici Kaori Mainenti i Haris Saračević razgledali su Rovinj, Pulu i Motovun. Sljedećeg dana posjetili su otok Sv. Nikola te se upoznali s poslovanjem Valamar Isabella hotelom i Hotelom Laguna Parentium. Posljednjeg dana u Obrtničkom domu u Poreču poljski su gosti iznijeli pred mnogobrojnom publikom svoje dojmove te prezentirali viđeno i naučeno kroz suradnju s Turističko-ugostiteljskom školom Antona Štifanića i Gospodarskom školom iz Buja.

Goste iz Poljske najviše se dojmio prijateljski i opušten odnos nastavnika i učenika, a kao veliku prednost u obrazovanju vide manji broj učenika po razredima. Zadovoljni gostoprimstvom i ljubaznošću domaćina napustili su Poreč, a već ih u listopadu očekuje novi posjet, ovoga puta školama u Puli.