Bogat program ovogodišnjeg DON-a

Autor: Silvana Vlačić, 29. 4. 2016.

Aktualna i svakodnevna tema približena je učenicima u ovogodišnjim Danima otvorene nastave u Turističko-ugostiteljskoj školi Antona Štifanića.

Zajednička tema svih predavanja, radionica, predstavljanja kao i posjeta izvan Škole bila je migracije kojoj se pristupilo na svim nastavnim predmetima. U dva dana 21. i 22. travnja u samoj školi učenici su imali prilike slušati o posttraumatskom stresnom sindromu izbjeglica kao i o njihovoj diskriminaciji, turističkom proizvodu Istre od 1990. do 2015., upoznati se s profilom kampera kao suvremenih migranata, pogledati filmove Inkluzija migranata i Migracije znanstvenika u 20. stoljeću, upoznati se s projektom Kepass i migracijama učenika te Europassom koji otvara vrata za učenje i rad u Europi. U Školi su gostovali: Jasminka Petrović, srpska spisateljica za djecu i mlade koja je predstavila svoju knjigu Leto kada sam naučila da letim, poznati slastičar Igor Lukin koji je na „slatkoj“ radionici učenicima usmjerenja slastičara nesebično dijelio svoje znanje i iskustvo u pripremanju slastica od čokolade, članovi albanske zajednice u Poreču učenike su upoznali s migracijama Albanaca u Poreču, članovi Gradskog društva Crvenog križa iz Poreča govorili su o migracijama izbjeglica, a o migracijama u sportu Dalibor Jakovčić. Organizirani su posjeti Zavičajnom muzeju Poreštine gdje su učenici upoznati s temom Svi smo mi migracija, Institutu za poljoprivredu i turizam, Grand Hotelu Palazzo, pržionici kave Caffe Monte u Žminju kao i sportskoj dvorani Žatika gdje je u tijeku bio projekt Kupujmo hrvatsko – Hrvatski proizvodi za hrvatski turizam Hrvatske gospodarske komore.

U petak 22. travnja Škola je otvorila svoja vrata učenicima osmih razreda OŠ Poreč, Vrsar, Tar, Vižinada, Višnjan i Kaštelir. U Školi su tada gostovali predstavnici tvrtke Valamar Riviera d. d. koji su im predstavili kompaniju, prezentirali mogućnosti stipendiranja i razvoja karijere u Valamar Rivijeri te promovirali prvenstveno F&B zanimanja struke konobar, kuhar i slastičar. Njihovoj je prezentaciji prisustvovalo ukupno 116 učenika podijeljenih u 3 grupe, nakon čega su razgledali Valamar Diamant i V.C.Tamaris.

Bogat program ovogodišnjeg DON-a

Autor: Silvana Vlačić, 29. 4. 2016.