Topao doček u hladnoj zemlji

Autor: Silvana Vlačić, 20. 5. 2016.

Projekt „Yes Europe“ iz programa Erasmus + financiran putem Agencije za mobilnost i programe Europske unije koji se provodi u Turističko-ugostiteljskoj školi Antona Štifanića Poreč ispunio je trećinu svojih projektnih aktivnosti.

Naime, od 1. do 7. svibnja 2016. provedena je druga od ukupno šest planiranih mobilnosti. Da podsjetimo, cilj projekta je razviti vještine i motivaciju srednjoškolaca za izlazak na tržište rada ili nastavka obrazovanja; predočiti im mogućnosti zaposlenja u svakoj od partnerskih zemalja u projektu (Njemačkoj, Austriji, Norveškoj, Turskoj, Hrvatskoj i Rumunjskoj). Drugi radni susret održan je u gradu Farsundu, okrugu Vest-Agder u Norveškoj. Domaćin susreta bila je strukovna škola iz Vansea gdje se i odvijao radni, odnosno učionički dio susreta. Tim porečke škole činili su učenici prvoga razreda programa hotelijersko-turistički tehničar Lukrecija Ritoša i Rei Anzur, koordinatorica projekta prof. Tatjana Gulić-Pisarević, prof. Ljiljana Badrov-Frleta i ravnateljica Vesna Baranašić. Petodnevni rad bio je iznimno intenzivan: učenici su popunjavali test osobnosti koji će im pomoći da odaberu vrstu posla koja im najviše odgovara. Upoznali su se kulturnom baštinom i prirodnim ljepotama te jugozapadne norveške pokrajine, kao i norveškim načinom života. Posjetili su tri velike tvrtke u blizini Kvinesdala: Eramet, metaluršku tvornicu; ribogojilište i hotel Bølgen&Moi. Posebno je impresivan hotel koji je sve oduševio neobičnim i kreativnim pristupom, ali i zapanjujućim pogledom. Učenici su bili smješteni u obitelji, izuzetno su toplo dočekani u hladnoj zemlji. Posjećene škole oduševile su svojom opremljenošću i visokim pedagoškim standardom na koji će hrvatski učenici i nastavnici još neko vrijeme pričekati.

Idući sastanak projektnih partnera predviđen je u listopadu u turskom gradu Antalyji. Porečani će svoje projektne partnere i prijatelje ugostiti u rujnu 2017. godine jer s odmicanjem projektnih aktivnosti stvaraju se suradničke i prijateljske veze, kako među učenicima, tako i među nastavnicima.

Vesna Baranašić, prof.

Topao doček u hladnoj zemlji

Autor: Silvana Vlačić, 20. 5. 2016.

Vesna Baranašić, prof.

« Ožujak 2024 »