Predavanje o ambroziji

Autor: Silvana Vlačić, 9. 6. 2016.

Dana 3. lipnja 2016. godine u našoj školi održano je edukativno predavanje o ambroziji. Predavanje je pripremila  dipl. ing. šumarstva Ana Milat iz Zdravog grada Poreč koja radi na projektu vezanom za ambroziju. Predavanju su prisustvovali učenici drugog razreda kuhara i slastičara.

Cilj je bio educirati učenike o ambroziji -  gdje se pojavljuje, u kojem broju, na koji način je prepoznati i kako je uništiti. Ambrozija je korov koji se pojavljuje u svibnju, a cvate krajem srpnja i u kolovozu. Ambrozija ima puno polena i tada je opasnost za osobe koje su alergične najveća. Ona  je najagresivniji alergen, izaziva alergijski rinitis i pretpostavlja se da je 10 % stanovništva alergično. Učenici su upoznati sa peludnim kalendarom. Objašnjeno im je što on znači, kako se izrađuje, a zatim su naučili što je alergijski semafor, što znače boje koje se nalaze na  dnevnom izvješću o koncentraciji peludi u zraku. Učenike je zanimalo kako se može prepoznati ambrozija i gdje se nalazi na području Poreča. Vidjeli su niz fotografija ambrozije u različitim stadijima razvoja, a često je miješaju s divljim pelinom. Objašnjeno im je da se najčešće pojavljuje na nekultiviranim  površinama i uz putove.

Na kraju predavanja mogli su upoznati najvažnije mjere suzbijanja ove invazivne biljke, a to su prvenstveno čupanje s korijenom, zatim košnja prije cvatnje i na kraju herbicidi. Najprihvatljivija mjera je redovito održavanje površina, a ne valja ni uništavati biljku za vrijeme cvatnje jer je tada velika koncentracija peludi. Učenici su dobili edukativni letak i informaciju da mogu i da je poželjno dojaviti ako u svom okolišu primijete stanište ambrozije.

Helena Miletović, prof.

Predavanje o ambroziji

Autor: Silvana Vlačić, 9. 6. 2016.

Helena Miletović, prof.