Okrugli stol na temu "Partnerstvo u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju"

Autor: Silvana Vlačić, 9. 12. 2016.

Povodom tjedna strukovnog obrazovanja organiziran je okrugli stol 5.12.2016. u Obrtničkom domu u Poreču.

Nazočili su mu: Igor Lukin (poduzetnik), Tihana Mikulčić (Stručna savjetnica za društvene djelatnosti, socijalni razvoj i zdravstvenu zaštitu Grada Poreča), Morena Mičetić Dragić (Viša stručna savjetnica za gospodarstvo Grada Poreča), Nataša Basanić Ćuš (koordinatorica Zdravog grada Poreč i dogradonačelnica Grada Poreča), Zoran Kalčić (poduzetnik), Patricia Percan (pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu), Marinela Dropulić Ružić (dr.sc. predstavnica institura za poljoprivredu i turizam), Goran Kukurin (šef odjela za ljudske resurse Plave Lagune i Istraturista), Jelena Radić (učenica), Laura Burolo(učenica), Željan Peloža(stručni nastavnik kuharstva), Biserka Udovičić (stručna nastavnica slastičarstva), Marijan Jakovčić(učenik), Leon Štifanić(učenik), Enrico Cernecca (Podpredsjednik obrtničke komore), Tatjana Gulić Pisarević (nastavnica engleskog jezika) i Antonija Mijatović (školska psihologinja).

Uvodnu riječ dala je ravnateljica Turističko-ugostiteljske škole Antona Štifanića Vesna Baranašić. Koordinatorica okruglog stola bila je pedagoginja Tihana Radanović Šegon. Pitanja o kojima se raspravljalo bila su: Kako strukovno obrazovanje učiniti atraktivnijim?, Priprema li strukovna škola dovoljno dobro učenike za ono što poslodavcima treba?, Učenje putem projekata, Mreža srednjih škola, Osobe s invaliditetom.

Zaključci okruglog stola:

Učenici sve manje upisuju strukovne škole.
Potrebno je raditi na promociji i popularizaciji strukovnih zanimanja, kao i na poboljšanju ugleda struke.
Potrebno je mijenjati ponudu unutar strukovnih škola na način da ona odgovara i interesu učenika, ali i potrebama poslodavaca.
Potrebno je učenike što više uključivati u projekte jer na taj način stječu nova iskustva i uvide u ponude u svijetu rada.
Potrebno je dalje ulagati u razvoj primjerenih oblika školovanja učenika s teškoćama kao i u povećanje njihove zapošljivosti.

Okrugli stol na temu "Partnerstvo u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju"

Autor: Silvana Vlačić, 9. 12. 2016.

Zaključci okruglog stola:

Učenici sve manje upisuju strukovne škole.

« Ožujak 2024 »