2016-05-30 10:42:11

Održana i druga radionica sommelijerstva

U petak, 27. svibnja u kabinetu posluživanja održana je druga edukacijska radionica somelijerstva za učenike 3. thk i 2. kuhara, sudionike projekta Art&choka festival. Ovaj je put  gost predavač bio Saša Krajinović iz Valamara, inače aktualni prvak Istre i Kvarnera u somelijerstvu, natjecanja održanog u travnju u Brtonigli u organizaciji Hrvatskog sommelier kluba. 

Saša je u uvodnom izlaganju učenike upoznao o povijesti proizvodnje vina u našoj zemlji, kao i o istarskim autohtonim sortama malvaziji, teranu i muškatu, o specifičnosti 4 vrste zemlje koje u Istri postoje i daju posebno kvalitetna vina. U daljnjem predavanju dotakli smo se i teme proizvodnje pjenušaca u Istri, a u posljednje vrijeme i malih pivovara za proizvodnju na tržištu sve traženijih, craft piva. Učenike je zanimalo koje su nabavne cijene vina i kako se formira prodajna cijena za vinsku kartu u restoranu, kako izabrati pravo vino uz određeno jelo, te koja se vina dobro sljubljuju s jelima od artičoke, koja intenzivno u sklopu projekta pripremaju posljednjih tjedana u kabinetu kuharstva sa svojim nastavnicima. U drugom, praktičnom dijelu radionice, na prijedlog samog predavača koji je želio učenike upoznati s važnošću autohtonih proizvoda našeg podneblja, otvorene su, prezentirane i opisane dvije etikete: Kabola Muškat Momjanski 2015. i Franc Arman Dolcetto 2015. (poluslatko bijelo vino). Otvaranje prve boce prema pravilima struke odradio je i praktično objasnio predavač, a onda su i neki od učenika imali priliku, uz Sašinu pomoć, otvoriti svoju prvu butelju muškata i poslužiti je svojim kolegama i nastavnicima struke, koji su svi zajedno pratili radionicu. Možemo reći da je praktični dio za učenike bio uspješan i zabavan, a nadasve vrlo koristan za jačanje kompetencija i  znanja koje učenici usvajaju razvijanjem ovog projekta. Da bi degustacija i doživljaj muškata istarskog bio potpun, potrudile su se naše vrijedne slastičarke i pripremile za radionicu nekoliko vrsta tradicionalnih istarskih kolačića među kojima i fritule i cukerančiće. Radionica je trajala puna dva i pol sata, a da učenici nisu tražili pauzu, što govori koliko im je zanimljivo bilo novo gradivo i praksa u kabinetu posluživanja. Pri kraju radionice kolege nastavnici kuharstva i predavač razvili su malu diskusiju i razmjenu iskustva o sljubljivanju različitih jela i vina, što je i učenicima bilo veoma zanimljivo te su se uključili postavljajući pitanja.

Zahvaljujemo  još jednom, svi zajedno, kolegi Saši na nesebično podijeljenom znanju i iskustvu, koji je svojom stručnošću i ljubavi prema struci uspio zainteresirati ove mlade ljude, vjerujemo buduće uspješne ugostiteljske djelatnike.

Ticiana Peteh, prof.


Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč