KEPASS (Knowledge Exchange Programme for the Adriatic School System)

Autor: Jasna Legović, 22. 9. 2014.

KEPASS, skraćenica za "Program razmjene znanja školskog sustava Jadranske regije", započeo je 15. rujna te traje do 12. prosinca 2014. godine.

KEPASS program sufinanciran je od strane Europske unije s namjerom integriranja školskog sustava Jadranske regije kako bi srednjoškolsko obrazovanje bilo kompetitivno i kako bi se učenicima osigurala mobilnost.

Projektom se želi omogućiti međusobno priznavanje programa i diploma, ali i pridonijeti povezanosti između obrazovnih sustava i tržišta rada Jadranske regije. Partnerstvo se sastoji od 6 partnera sljedećih zemalja: Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Italije, Crne Gore i Slovenije. Vodeći partner projekta je regija Friuli Venezia Giulia. Ostali su partneri UWC Adriatic, regija Marche, Istarska županija i dr.

U ovaj se projekt uključila i naša škola. Program mobilizacije namijenjen je učenicima koji će u školskoj godini 2014./2015. krenuti u 3. razred i time biti integrirani u nastavi, a zadovoljili su kriterije kao što su školsko postignuće, ocjene i opći uspjeh u školi. U svakoj školi odabrani su profesori tutori zaduženi za nastavu i mobilnost.

U sklopu ovog Programa troje učenika naše škole je otišlo na razmjenu u talijanski grad Urbino, regija Marche, dok je u našu školu došlo petero učenika: troje iz grada Senegalije i 2 iz grada Urbina (regija Marche). Svi će učenici tokom ova tri mjeseca boravka biti uključeni u razne školske i izvanškolske aktivnosti.

Cilj ovog Programa jest da učenici steknu kompetencije koje će im biti potrebne za daljnje zapošljavanje te da bolje razumiju kulturu zemlje u koju dolaze, pa možda čak i nauče strani jezik.