Eko dan - Održivi turizam

Autor: Milena Cvitan, 27. 10. 2014.

21. listopada 2014. godine naša je Škola prigodno obilježila Eko dan kojemu je ove godine središnja tema bio Održivi turizam.

Od brojnih radionica koje su se odvijale kako u učionicama naše škole, tako i po raznim hotelima i lokacijama u gradu i užoj okolici, možemo istaknuti predavanje Gordane Lalić, mag.ing.str. koja je održala prezentaciju na temu Energija, energetska učinkovitost i gospodarenje energijom  te njen učinak na turizam.

Ovu su izuzetno zanimljivu temu imali prilike poslušati učenici 3. thk i 3. htt razreda, a koordinatorica je bila profesorica Vilma Čehić-Janjuš.

Gđa. Gordana Lalić upoznala je učenike s osnovnim pojmovima energije, s vrstama i izvorima energije te načinima na koje se ona proizvodi. Učenici imali prilike čuti ponešto o potrošnji energije u Hrvatskoj,  o proizvodnji energije iz fosilnih goriva i njegovom negativnom utjecaju na okoliš, ali i o stvaranju stakleničkih plinova te o raznim klimatskim promjenama koje se zbivaju oko nas.  Istaknuta je važnost energetske učinkovitosti, ali i samog gospodarenja energijom.

U drugom je dijelu predavanja bio prikazan film s primjerima koji demonstriraju moguća rješenja za uštedu energije u domaćinstvu nakon kojeg je učenicima uručen informativno-edukativan materijal na zadanu temu.

Cilj ovog  predavanja bio je ukazati na činjenicu da je život bez električne, toplinske i ostalih oblika energija, postao u današnjem svijetu brzih promjena nezamisliv, pa su stoga energetska učinkovitost i održivi razvoj postali imperativi 21. stoljeća.