Održan Dan otvorene nastave

Autor: Milena Cvitan, 20. 3. 2015.

18. ožujka 2015. godine u našoj se školi održao projekt Dan otvorene nastave. Ovogodišnja tema bila je „Pravo na mir“. Učenici i profesori škole imali su prilike sudjelovati na raznim predavanjima, radionicama te na terenskoj nastavi na zadanu temu.

U našoj su se školi održala brojna predavanja i radionice gostujućih predavača. Profesori matematike organizirali su radionicu Zlatni rez. Profesori stranih jezika pozvali su predstavnika iz Plave Lagune Deana Krizmanića koji im je održao predavanje na temu Mir i turizam. Predavanje o Filantropiji održao je predstavnik Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva Istre, gospodin Andrej Pevec. Društvena skupina predmeta održala je radionicu pod nazivom Postizanje mira. U kabinetu kuharstva i slastičarstva učenici su imali prilike pripremiti razna jela od jednostavnih namirnica, a neki od njih poslušali su i predavanje Crvenog križa o Dobrovoljnom darivanju krvi. Profesori ekonomske skupine predmeta održali su radionice na temu Globalni etički kodeks za turizam te Oblici turizma- pravo na izbor, dok su profesori hrvatskoga jezika obradili s učenicima temu pod nazivom Pravo na mir.

Društvena skupina posjetila je Centar za građansku incijativu Poreč u kojem se održalo također i predavanje Crvenog križa o Pravu na zbrinjavanje.  Posjetio se i muzej grada Poreča te Dom umirovljenika u Poreču. U Crvenom križu učenici su imali prilike poslušati predavanje o Traffikingu te o Međunarodnom humanitarnom pravu. Neki su, pak, učenici imali priliku posjetiti tvornicu tjestenine u Kanfanaru. Profesori tjelesnog odgoja odveli su učenike u posjet fitness-pilates studiju i tako porazgovarali s učenicima o temi Pravo na kretanje.

Cilj projekta je aktualizirati nastavne sadržaje, unaprijediti način rada s učenicima i ukazati im na mogućnosti daljnjeg profesionalnog razvoja. U projekt su uključeni svi učenici i svi nastavnici Škole. Uvođenje projekta potaknuto je željom da se novim pristupom unese dinamika u nastavni proces, da Škola postane mjesto stjecanja životnog znanja, a ne samo teorijskog i da se poveže sa sredinom u kojoj djeluje.

Procjena sudionika, kako učenika, nastavnika i gostujućih predavača jest da su zacrtani ciljevi uspješno realizirani.