Zlatna plaketa Eko škole

Autor: Milena Cvitan, 30. 4. 2015.

Naša je škola 29. travnja 2015. godine dobila zlatnu plaketu Eko-škole te time stekla trajni status Međunarodne Eko-škole.

Međunarodni program eko-škola djeluje u sklopu Pokreta prijatelja prirode „Lijepa naša” koja je nacionalni koordinator  voditelj programa Eko-škola u Republici Hrvatskoj. Provodi se od 1998. godine. Cilj je eko-škola kroz razne aktivnosti razvijati svijest učenika i lokalne zajednice o važnosti suživota s prirodom te činiti pozitivne pomake u odnosu prema okolišu.

U našoj školi vrijedne koordinatorice Eko-škole profesorice Darija Škrinjar i Linda Laković- Baretinčić svojim su radom i trudom uspješno organizirale i provodile razne eko aktivnosti, kako unutar škole, tako i van školskih prostora. U eko aktivnosti redovito su uključivani profesori i učenici naše škole i to još od 2005. godine kada je eko koordinatorica bila prof. Helena Miletović. Tijekom svih ovih godina provodili su se razni projekti. Najznačajniji među njima su Eko dan, Footprints, KeyQ, ali i brojne manje eko aktivnosti kao sakupljanje plastične ambalaže, starog papira i lijekova, baterija, obilježavanje svjetskog dana voda, planeta, jabuka…

Ovim putem zahvaljujemo partnerima u provođenju eko aktivnosti, a to su Grad Poreč te kum projekta, Plava laguna koji su cijelo vrijeme djelovanja naše škole u eko aktivnostima bili potpora.

Svečanost dobivanja trajnog statusa Međunarodne Eko-škole bit će obilježena u lipnju podizanjem Zelene zastave.

Cilj čitavog ovog programa je ekološko osvještavanje, educiranje i proaktivno djelovanje mladih, ne samo u školi nego i izvan nje. Nadamo se kako će se eko aktivnosti u našoj školi i dalje aktivno provoditi te da će se u njih svake godine uključivati čim veći broj učenika.