Učenici posjetili međunarodni sajam Crofish

Autor: Silvana Vlačić, 6. 11. 2017.

S realizacijom aktivnosti krenuo je ovogodišnji projekt naše škole Amor de pescador - projekt institucionalizacije zavičajne nastave u srednje škole koji je potakla i financijski osigurava Istarska županija.

Učenici 2. i 3. thk razreda u pratnji predmetnih nastavnika Helene Miletović, Gordane Barnjak i Silvane Vlačić posjetili su u petak 27. listopada 2017. 11. Crofish, međunarodni sajam ribarstva i ribarske opreme, akvakulture i sportskog ribolova u Poreču. Učenici 2. thk prisustvovali su i predavanju „Konzumacija ribe u Hrvatskoj“ - navike, stavovi i znanje potrošača u 2017. koje je održao mag. ing. Toni Bartulin, iz Eurofish-a - međunarodne organizacije za razvoj ribarstva i akvakulture u Europi“ sa sjedištem u  Kopenhagenu u Danskoj.  Učenici su upoznati s rezultatima istraživanja na 1001 ispitaniku iz 6 hrvatskih regija: Slavonije, središnje Hrvatske, sjeverne Hrvatske, Dalmacije, Istra i primorje te Zagreba. Na razini Republike Hrvatske od riba se najviše konzumira oslić, srdela i šaran, preferira se riba podrijetlom iz Hrvatske kao i divlja riba naspram ribe iz uzgoja, većina ispitanika smatra da je riba iz uzgoja masnija, slabije kvalitete i skupa. Morska je riba znatno popularnija u odnosu na slatkovodnu. Važan je i podatak da općenito postoji negativan stav prema deklaracijama (na zamrznutoj ili prerađenoj ribi) jer ih većina konzumenata ne razumije ili im ne vjeruje.

Silvana Vlačić, prof.

Učenici posjetili međunarodni sajam Crofish

Autor: Silvana Vlačić, 6. 11. 2017.

Silvana Vlačić, prof.