World Skills Croatia Gastro 2018.

Autor: Silvana Vlačić, 2. 5. 2018.

U Malom Lošinju od 19. do 22. ožujka 2018. godine u hotelu Bellevue održano je 38. državno  natjecanje World Skills Croatia Gastro 2018. u gastronomskim i turističkim disciplinama.

Gastro natjecanje je najstarije natjecanje strukovnih škola u Republici Hrvatskoj i održava se od 1980.godine. Organizator mu je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. ASOO u suradnji sa Zajednicom ugostiteljsko-turističkih škola (ZUTŠ) i školom domaćinom organizira, prati i vrednuje rezultate državnog natjecanja.

Na Gastro natjecanju sudjeluju učenici završnih razreda obrazovnih programa za zanimanja kuhar, konobar, slastičar, turističko hotelijerski komercijalist i hotelijersko-turistički tehničar. U disciplini Predstavljanje turističke destinacije  mogu se natjecati i učenici završnih razreda turističke gimnazije.

Svečano otvaranje  natjecanja bilo je u ponedjeljak 19. ožujka 2018. u 19.00 sati u hotelu Bellevue u Malom Lošinju.

Natjecanje je počelo u utorak, 20. ožujka 2018. u 8.00 sati. Tog dana učenici su se natjecali u tri gastronomske  discipline, pripremanju menija, posluživanju menija, pripremanju slatkoga izloška na tanjuru te u dvije turističke discipline – poslovanje recepcije hotela i predstavljanje turističkog odredišta.

Hotelijeri su u popodnevnim satima (u 15 sati, 20. ožujka 2018.) u sklopu 8. discipline  predstavili destinaciju u Power Point-u. Prezentacija je otvorena za javnost  i održana je u kongresnoj dvorani MUNDUS 1 hotela Bellevue

U srijedu, 21. ožujka 2018. preostale su još tri discipline, pripremanje hladnoga predjela na tanjuru, pripremanje barskih mješavina i poslovanje putničke agencije.

Konobari su u popodnevnim satima izložili vlastitu kreaciju koktela u sklopu modula 2/5. disciplina. Izložba je bila u prostoru hotela.

Podjela priznanja i svečano zatvaranje natjecanja bilo je u srijedu 21. ožujka 2018. godine u  19.00 sati.

Na natjecanju u 5 gastronomskih disciplina sudjelovala su 64 učenika. Učenici su se natjecali pojedinačno u 4 zadana modula.

Na natjecanju u tri hotelijersko – turističke  discipline sudjelovalo je 36 učenika. Učenici su  se natjecali pojedinačno, modularno na hrvatskom i jednom stranom jeziku po izboru učenika (engleskom i njemačkom jeziku).

U 1. disciplini – Pripremanje menija – školu je predstavljao Denis Barjamović učenik 3. kuhara i osvojio je 5. mjesto. Mentor je Željan Peloža.

U 6. disciplini – Poslovanje recepcije hotela - Turističko-ugostiteljsku školu Antona Štifanića Poreč predstavljala je učenica Lukrecija Ritoša iz 3. HTT razreda i osvojila 12. mjesto. Mentorica je Vilma Čehić-Janjuš.

U 7. disciplini – Poslovanje putničke agencije Školu je predstavljao Fabijan Nađ učenik 4. HTT razreda i osvojio je 12. mjesto. Mentorica je Darija Vuletić.

Na ovom državnom natjecanju sudjelovalo 100 učenika iz 36 srednjih škola Republike Hrvatske.

Mentorica: Vilma Čehić-Janjuš

World Skills Croatia Gastro 2018.

Autor: Silvana Vlačić, 2. 5. 2018.

Mentorica: Vilma Čehić-Janjuš