DON 2008

Autor: Samanta Dimitrievska, 29. 2. 2008.

Dani otvorene nastave u Turističko-ugostiteljskoj školi Antona Štifanića

U Turističko-ugostiteljskoj školi Antona Štifanića u Poreču 3. i 4. ožujka održavaju se 6. Dani otvorene nastave pod nazivom Grad u Školi – Škola u Gradu. Riječ je o projektu čiji su nositelji stručna vijeća Škole, a činjenica da se održava šesti put za redom upućuje na to da je prihvaćen od učenika i nastavnika, da je inovativan u pogledu metoda i oblika rada: predavači su uglavnom gosti, stručnjaci i raznih područja i osobe iz javnog života. Teme se ostvaruju kroz  prezentacije, predavanja, radionice. Osim što nastava izlazi iz uobičajenih okvira, ona dijelom izlazi i iz prostora školske zgrade, odnosno učionice, pa će se ove godine odvijati na tri lokacije: u Školi, Zavičajnom muzeju i Gradskoj knjižnici.

S obzirom da je tema i poveznica ovogodišnjega projekta globalizacija, glavnina predavanja i radionica odnosi se na društvenu skupinu predmeta. Pozivu i molbi nastavnika i vodstva Škole da se uključe u realizaciju projekta spremno su se odazvali svi kojima je taj poziv upućen: književnici i publicisti, županijski i gradski dužnosnici, stručnjaci Zavičajnoga muzeja, apsolventi Sveučilišta u Zagrebu i Rijeci, a s više radionica nego prethodnih godina uključili su se sami nastavnici i učenici Škole.

Cilj projekta je aktualizirati nastavne sadržaje, a obogatiti metode i oblike rada s učenicima. U projekt su uključeni svi učenici i svi nastavnici Škole. Uvođenje projekta potaknuto je željom da se novim pristupom unese dinamika u nastavni proces, da Škola postane mjesto sjecanja životnog znanja, a ne samo knjiškog, te da se Škola poveže sa sredinom u kojoj djeluje. Važnost projekta je i u razvijanju socijalnih i komunikacijskih vještina kod učenika, te njihova priprema za samostalno učenje, kao i korištenje alternativnih izvora znanja. Sredina u kojoj živimo pruža za to brojne mogućnosti, učenicima smo željeli ukazati na njih. Proces globalizacije pred mlade ljude postavlja brojna pitanja i dvojbe. Zadaća ovogodišnjih Dana otvorene nastave je pomoći im u snalaženju i pružiti odgovore na pitanja, ili bar pokušati.

DON 2008

Autor: Samanta Dimitrievska, 29. 2. 2008.

Dani otvorene nastave u Turističko-ugostiteljskoj školi Antona Štifanića