EU projekt Energy for the future

Autor: Silvana Vlačić, 17. 1. 2012.

U utorak 17. siječnja u našoj su školi održana dva predavanja u sklopu EU projekta Energy for the future koji na području čitave Republike Hrvatske provodi Zelena mreža aktivističkih grupa (ZMAG) sa sjedištem u Vukomeriću.

Cilj projekta je dodatno educiranje učenika osnovnih i srednjih škola o važnim područjima održivog razvoja i zaštite okoliša. Predavač, ujedno i voditelj projekta bio je Matko Šišak. Na predavanju čija je tema bila Korištenje obnovljivih izvora energije u praksi - Hrvatska; zemlja sunca, vode, vjetra i šuma učenici su upoznati s raznim fakultativnim izvorima energije: energijom sunca (pomoću solarnih panela), energijom vjetra (čista energija), energijom vode (npr. male vodene turbine) i energijom biomase (npr. proizvodnja goriva za automobile). Pokazani su i primjeri pametne arhitekture, pasivne i aktivne solarne arhitekture, a predavač je opisao i pokazao solarna kuhala i solarne pećnice, te dao korisne savjete kako čuvati energiju odnosno smanjiti potrošnju električne energije.

Tema drugog predavanja bila je Otpad s kojim se svakodnevno susrećemo - kako smanjiti količinu komunalnog otpada. Učenici su imali prilike saznati koji je to otpad, navedeni su primjeri dobrog gospodarenja otpadom, ukazano je na važnost recikliranja, kompostiranja i drugih postupaka u cilju očuvanja okoliša. Na svakom predavanju je prisustvovalo 40 učenika iz svih razreda.

Helena Miletović, koordinatorica Međunarodne Eko-škole

EU projekt Energy for the future

Autor: Silvana Vlačić, 17. 1. 2012.

Helena Miletović, koordinatorica Međunarodne Eko-škole