Sudjelovanje na međunarodnom susretu „Europa i ne samo … razgovori oko granica“

Autor: Silvana Vlačić, 16. 5. 2008.

Europski susreti – uvažavanje različitosti i povezivanje

U Tjednu Europe od 5. do 10. svibnja 2008. predstavnici Turističko- ugostiteljske škole Antona Štifanića iz Poreča sudjelovali su na 3. međunarodnom susretu „Europa i ne samo … razgovori oko granica“ koji se održavao u talijanskom gradu Senigalliji, regiji Marche. Predstavnici škole – profesorica Vilma Bednar i učenici III. razreda hotelijersko- turističkog usmjerenja, Dea Jugovac i Boris Jandrić su sačinjavali našu delegaciju. Skup je obuhvaćao većinski dio talijanskih sudionika i stotinjak predstavnika iz 24 država. Cilj te manifestacije bio je okupljanje mladih na jednom neutralnom prostoru, gdje im je pružena mogućnost za otvoreni dijalog kao „građana svijeta“ jer bez obzira na pojedinačne kulturne, jezične i povijesne različitosti dijele svi istu sudbinu.  Ovogodišnja tema bila je Pogled-Tišina-Riječ, oblici univerzalnih ljudskih ekspresija o kojima su predavali stručnjaci iz raznih područja – književnici, umjetnici, pedagozi, političari. Dan Europe, 9.svibnja obilježen je svečanom proslavom u Anconi na kojoj se osvrnulo na povijesni razvoj i ulogu europske zajednice. Pretpostavka je da će sudionici skupa pri povratku svojim sredinama shvatiti duboko značenje dobivenih iskustava i biti daljnji prijenosnici ideja zajedništva, ali i nade u bolju budućnost.

Sudjelovanje na međunarodnom susretu „Europa i ne samo … razgovori oko granica“

Autor: Silvana Vlačić, 16. 5. 2008.

Europski susreti – uvažavanje različitosti i povezivanje