Studijski posjet Toskani

Autor: Milena Cvitan, 17. 5. 2013.

U sklopu projekta  „Sutra radim – praksom do uspjeha“ financiranog iz Operativnog programa Razvoj ljudskih potencijala (IPA IV komponente), odnosno Grand shema – Modernizacija školskog kurikuluma u strukovnim školama u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada / gospodarstva, 9. svibnja organiziran je studijski posjet poznatoj kulinarskoj pokrajini Toskani.

Izlet je bio namijenjen učenicima triju strukovnih škola koje su sudjelovale u projektu u vidu profesionalne orijentacije. 36 učenika Turističko ugostiteljske škole Antona Štifanića  uz pratnju triju profesora, 31 učenik Gospodarske škole iz Buje uz pratnju dvaju profesora te 33 učenika Ugostiteljske škole iz Opatije uz pratnju također dvaju profesora, imalo je priliku sudjelovati na studijskom putovanju u Firenzu koje je trajalo od 9. do 11. svibnja.

Učenici su posjetili  turističko-ugostiteljske škole Sandro Pertini u Gradu, Bartolomeo Scappi u Castel San Pietro Terme pokraj Bologne,  Montecatini Terme u istoimenome mjestu , agroturizmu Fattoria Il Poggio te za kraj pitoreskni grad Firenzu .

Dojmovi sa studijskog putovanja su pozitivni jer su učenici imali prilike upoznati se s radnim metodama drugih strukovnih škola,  uočiti kvalitetnu opremljenost instituta s kojima se učenici tih škola svakodnevno susreću te saznati ponešto i o njihovim metodama školskog sustava.

Donosimo vam nekoliko dojmova kako učenika tako i profesora Turističko- ugostiteljske škole Antona Štifanića o samome putovanju:

Paola, učenica III. Kuhara

Bilo je jako lijepo. Vidjela sam mnogo novih stvari, upoznala organizaciju talijanskih srednjih škola. Posjetili smo agroturizam gdje sam imala priliku čuti kako tamo obrađuju masline i vinovu lozu. Firenca mi se najviše svidjela.

Ivana, učenica III. Slastičara

Svidjelo mi se sve, posjete školama i agroturizam. Kuhinje i način priprema slastica mi je bio zanimljiv. Super su mi bili njihovi tradicionalni keksi. U Firenci je bilo puno zanimljivih spomenika. Sve u svemu, bilo je lijepo.

Mateja, učenica III. Slastičara

Jako mi se svidjelo kako su učenici u školama obučeni. Djelovali su vrlo profesionalno i puno znanja. Nastava im traje duže nego nama. Škole su jako dobro opremljene i prostrane. U agroturizmu smo posjetili maslenik su nam objasnili kakve sve vrste maslina postoje i kako oni obrađuju masline. Bilo je super i nezaboravno.

Profesor Stanislav Poropat

Sve je bilo odlično. Posjeti institutima i agroturizmu bili su odlični. Škole su im vrhunski opremljene. U agroturizmu smo imali priliku degustirati maslinove ulje i četiri vrste vrhunskih talijanskih vina. Sve u svemu, bilo je odlično.

Profesorica Tiziana Peteh

Putovanje je bilo odlično. Škole su im kvalitetno opremljene. Imali smo stručna vođenja, kako u školama, tako i u agroturizmu. Također mi je i posjet Firenci ostao upečatljiv zbog brojih znamenitosti.

Studijski posjet Toskani

Autor: Milena Cvitan, 17. 5. 2013.

Paola, učenica III. Kuhara

Ivana, učenica III. Slastičara