Projektni Eko dan "Škola u pokretu"

Autor: Milena Cvitan, 7. 11. 2013.

Kao eko škola i ove smo godine održali Eko projektni dan, dana 22. listopada 2013.,  u sklopu kojeg smo organizirali terensku nastavu na temu „Škola u pokretu“. Cilj je ovogodišnjeg Eko dana bio upoznati povijesne, kulturne i prirodne znamenitosti Poreštine te kretati se u prirodi

U vremenu kada je sjedilački način života postao uobičajen, važno je da osvijestimo potrebu za kretanjem, čistim zrakom te upoznavanjem okolice u kojoj živimo. Stoga smo osmislili šest različitih itinerara u koje smo uključili sve učenike i nastavnike Turističko-ugostiteljske škole A. Štifanića iz Poreča. Svaki je itinerar imao svog voditelja, a to su bili sljedeći nastavnici: Blaženka Brkić (Poreč-Bale-Poreč), Željan Peloža (podrumi Agrolagune, Poreč), Darija Vuletić Slamar (Golf – Hotel Kempinski, Umag), Ljiljana Badrov-Frleta (arheološko nalazište Picugi Mordele), Daria Škrinjar (Park skulptura D. Džamonje – šuma Kontija, Vrsar) te Stela Nazalević (reciklažno dvorište, Poreč).

Prilikom sudjelovanja na terenskoj nastavi učenici su imali prilike upoznati raznolikosti istarskog podneblja.

U Balama su učenici I. thk, II. ko/sl, II. htt, III. thk posjetili Palaču Bembo, Galeriju Ulika te su potražili i otiske dinosaura. Prije samog odlaska dobili su zadatak da pronađu podatke o gradiću Bale. U Galeriji su mogli vidjeti izložbu fotografija koja prikazuje život stanovnika, naučiti štošta o prošlosti Palače te vidjeti ostatke dinosaura.

U Poreču je druga grupa učenika razreda II. i III. kuhara obišla podrume Agrolagune pod vodstvom nastavnika Pelože. Do podruma su pješačili te im je tamo objašnjen tehnološki proces dobivanja ulja te proizvodnje vina i grožđa, što je vrlo važno za njihovu struku.

Treći itinerar uključivao je posjet Umagu, tj. golf igralištu Adriatic te hotelu Kempinski. Razredi I. ko/sl, IV. htt upoznali su se s osnovnim karakteristikama golf igrališta te pravilima igre. Potom su razgledali i hotel Kempinski ***** te pojedine odjele hotela (hrana i piće, domaćinstvo, prijemni odjel). Važno je istaknuti da većina hotelskih gostiju igra golf, što je i razlog upoznavanja učenika s tom turističkom ponudom.

Učenici III. htt, IV. thk imali su prilike posjetiti arheološko nalazište Picugi Mordele. Pješačili su 15-ak km od škole do odredišta. Pritom su posjetili i deponij Grada Poreča gdje im je objašnjen način rada i stvarna uloga deponija.  Učenicima je istaknuta važnost sortiranja, odnosno odvajanja otpada što se čini u većini država Europe. Potom su posjetili brdo na kojem se nalazi povijesno područje Picugi Mordele kojeg su nekad naseljavali stari Histri i gdje su postojale razne građevine.

U Vrsaru su se učenici I. htt, II. thk i III. ko-slast upoznali s ostavštinom svjetski poznatog kipara Dušana Džamonje. Razgledavali su zanimljive skulpture izrađene od lanaca, čelika i aluminija. Nakon predavanja u Parku skulptura autobusom su stigli do ulaza u šumu Kontija, gdje su pod stručnim vodstvom pješačili lijepo uređenom biciklističkom stazom do odmorišta Velika Stancija te natrag do ulaza u šumu.

Posljednja grupa učenika, I. kuhara, posjetila je Reciklažno dvorište „Školjka“ u Poreču, gdje su pod stručnim vodstvom tamošnjih djelatnika mogli nešto naučiti o načinima odvajanja otpada, njegovoj obradi i baliranju. Jednako tako upozoreni su na problem prekomjernog otpada.

Projektni Eko dan "Škola u pokretu"

Autor: Milena Cvitan, 7. 11. 2013.