Nasilje na sportskim stadionima

Autor: Milena Cvitan, 17. 12. 2013.

U petak 13.12.2013. u našoj je školi u sklopu preventivnih aktivnosti održan okrugli stol  na temu „Nasilje na sportskim stadionima“.

Na okruglom stolu kojeg je organizirala psihologinja Vilma Bednar bili su, pored predstavnika učenika i roditelja, nazočni profesori tjelesno zdravstvene kulture Miroslav Mataja i Mišo Milinković te gosti, kineziolog g. Jadranko Vrus, tajnik Sportske zajednice grada Poreča g. Franko Buda te predstavnica Zdravog grada, psihologinja Tina Benčić.

U uvodnom su djelu učenici prikazali prezentaciju i  video isječke s nogometnih utakmica na kojima je došlo do izgreda među navijačima s, nažalost, tragičnim ishodima. To je bio povod za niz pitanja koja su postavljena: tko su navijači, kakva je njihova struktura, zašto se tako destruktivno ponašaju... U daljnjoj diskusiji dati su djelomični odgovori.

Postoji razna struktura navijača, a skupina koja pravi izgrede na stadionima, ima svojevrstan profil. Radi se o supkulturnoj  grupi navijača koji se dokazuju ispadima i ističu superiornost u odnosu na pripadnike drugog nogometnog kluba. Teritorizacija na tribinama, navijačka ikonografija, medijska eksponiranost daju takvim skupinama dodatnu prepoznatljivost i publicitet. I onda se događa da marginalizirana skupina od stotinjak navijača sa svojom dobro organiziranom jezgrom, uspijeva težište utakmice sa stadiona premjestiti na tribine. I kao što je istaknuo g. Jadranko Vrus, uzroke takvog ponašanja možemo potražiti u specifičnostima  nogometa koji je jednostavan sport čija su pravila razumljiva širokoj populaciji ljudi, a dugo trajanje utakmice daje priliku gledateljima za upetljavanje i komentiranje. Posebno u situacijama rivalstva među vodećim klubovima, kad se rasplamsaju strasti, gubi kontrola na stadionima, što dovodi do nereda i eskalaciju nasilja.

Uloga škola, profesora, klubova i sportskih stručnjaka jest da profesionalnim pristupom razvija kulturu navijanja i odgovorno ponašanje na stadionima.  U slijedu daljnjeg razgovora g. Franko Buda osvrnuo se na situaciju  u našem gradu gdje nije bilo takvih situacija jer su interesi drugačiji. A sport i sva događanja oko sporta imaju pozitivno značenje. No hoće li male sredine i mali klubovi ostati zaštićeni i do kada?

Nasilje na sportskim stadionima

Autor: Milena Cvitan, 17. 12. 2013.