Sudjelovanje naših predstavnika na godišnjim susretima AEHT-a u Kuressaareu (Estonija)

Autor: Silvana Vlačić, 22. 10. 2008.

U estonskom gradu Kuressaareu, na otoku Saaremaa, održani su 21. godišnji susreti AEHT-a (Association europeénne des écoles d’hôtellerie et de tourisme) od 14. do 19. listopada. Susreti su okupili 700 sudionika, učenika, nastavnika i ravnatelja, iz četrdesetak europskih država i Kolumbije. Među jedanaest hrvatskih škola bili su predstavnici Turističko-ugostiteljske škole Antona Štifanića iz Poreča: Ana Tadić, učenica četvrtog razreda programa turističko-hotelijerski komercijalist, Milan Olić, stručni učitelj ugostiteljskog posluživanja i Vesna Baranašić ravnateljica Škole.

U programu Godišnjih susreta osmišljeni su sadržaji za sve sudionike: natjecanja za učenike, seminari i radionice za profesore, Godišnja skupština i sastanci za ravnatelje, a radionice, koncerti, nacionalna večer i zanimljiv program izleta i obilazaka za sve.
Ana Tadić natjecala se u spravljanju barskih mješavina i općenito barskom poslovanju. Natjecanje se sastojalo od teorijskog dijela, odnosno testa, pripremanju kratkoga pića (zadanog koktela), dugoga pića koje je bilo slobodna kreacija, te točenja i posluživanja piva. Sva su natjecanja ekipna, tako je Anina partnerica bila vršnjakinja iz Italije. Konkurencija je bila iznimno jaka, a pobjednički tim bio je sastavljen od dvojice studenata iz Slovenije i Irske.
Milan Olić bio je član ocjenjivačkoga povjerenstva u posluživanju, a rad u povjerenstvu sa sustručnjacima iz Italije, Francuske, Estonije i Austrije predstavlja dragocjeno profesionalno iskustvo.
               Ravnateljica je sudjelovala u radu Upravnog odbora (sastavljenog od nacionalnih predstavnika) i Godišnje skupštine Asocijacije.
            Godišnji susreti uvijek su iznimna prigoda za upoznavanje zemalja i regija u kojemu se održavaju, kulture i običaja, ali i brojnih susreta i poznanstava, kao i novih mogućnosti suradnja i partnerstva među školama iz europskih zemalja.
Boravak je započeo uvijek veoma dojmljivim mimohodom svih sudionika u sportskoj dvorani u Kuressaareu na svečanosti otvorenja Susreta koju je vodio duhovit par prerušen u Sur Tölla i njegovu ženu Piret, mitske divove, prve stanovnike otoka Saaremaa. Kratkim, ali dobro osmišljenim programom, domaćini su nas proveli kroz burnu i dugu estonsku povijest koja svojim tijekom neodoljivo podsjeća na hrvatsku.
U stručnom dijelu iznimno je vrijedno bilo predavanje „Od globalnih trendova ka lokalnim perspektivama“ Jane Raadik, mlade Estonke, profesorice na Colorado State University. Sudionici su upoznati i s programom „Restolingua“ za prevođenje gastronomskih pojmova na osam jezika.
Susret s estonskom kulturom dogodio se u mjesnoj luteranskoj crkvi Sv. Lovre na koncertu ansambla „Arsis“. Mladi su glazbenici zadivili publiku svojim umijećem izvođenja najpoznatijih djela klasične glazbe na zvonima. U srednjevjekovnom biskupskom dvoru za posjetitelje je izveden prigodni koncert rane glazbe. Tu su vrstu glazbe, na izvornim instrumentima, izvele učenice mjesne glazbene škole sa svojom profesoricom. Svadbeni običaji i prigodna jela predstavljeni su u sportskoj dvorani.
Cijelo vrijeme susreta organizirani su zanimljivi izleti i tematske radionice: obilazak grada i okolice, izrada rukotvorina u obrtničkim radionicama, proizvodnja sapuna, obilazak SPA i wellness centara, kao i terena za golf. Subota je bila rezervirana za zajednički izlet svih sudionika. Domaćini su nam s puno ljubavi i ponosa pokazali prirodne ljepote i turističke atrakcije otoka Saaremaa: jezerce u krateru nastalo padom meteorita, Pangu-klif na Baltiku, vjetrenjače u Angli, srednjevjekovnu crkvu Sv. Petra i Pavla u Kaarmi. Izlet je završen ručkom na agroturističkom imanju „Jurna“.
Na povratku Tallinn: duh davnih vremena, trgovi i ulice sa slikovitim izlozima trgovina, a u izlozima vuneni odjevni predmeti i jantar, čokolada i marcipan. S vidikovca se pruža pogled na moderni dio Tallinna, možda najmanje europske prijestolnice, cruiseri, simboli modernoga svijeta i njegove najživlje djelatnosti-turizma. Povratak u Hrvatsku započeo je uzbudljivo, ali sa sretnim ishodom. Estonija, Godišnji susreti, susreti sa zemljom i ljudima, nova prijateljstva i moguća partnerstva postaju duhovna prtljaga koja se ne može izgubiti ni u kojoj zračnoj luci.

Autor: Silvana Vlačić, 22. 10. 2008.