Razgovor s razlogom-Ana Tadić

Autor: Silvana Vlačić, 18. 12. 2008.

Intervju s Anom Tadić, učenicom 4. razreda turističko-hotelijerskih komercijalista, koja je predstavljala TUŠ Antona Štifanića na 21. godišnjim susretima AEHT-a u estonskom gradu Kuressaareu, te sudjelovala na natjecanju Junior Barmen Cup u Karlovcu.

Za početak, kaži nam nešto ukratko o sebi.

Ja sam Ana Tadić, učenica 4 thk. Živim u Novigradu i imam 18 godina. Prijatelji me opisuju kao optimističnu i komunikativnu osobu, uvijek spremnu za zabavu.

Kako si se odlučila za turističko-ugostiteljsku školu?
Za ovu školu sam se odlučila prvenstveno zato jer me oduvijek privlačila ideja o radu u ugostiteljstvu i turizmu, a i s obzirom da je Poreč turistički grad nude mi se velike mogućnosti zaposlenja u struci. Sada vidim da nisam pogriješila što sam slijedila svoju intuiciju, jer je ovo definitivno usmjerenje za mene.

Kakvi su tvoji dojmovi o natjecanju i o Kuressaareu?
Natjecanje u Kuressaareu uvijek ću pamtiti kao jedno prekrasno iskustvo. Upoznala sam mnogo novih ljudi, najviše vršnjake s kojima dijelim zaljubljenost u turizam i iste interese. Grad je predivan, građen u srednjovjekovnom stilu s brojnim spomenicima iz pradavnih vremena. Ljudi su veoma ljubazni i uslužni.

Jesi li imala tremu prije natjecanja?
Da, imala sam jako veliku tremu, najviše zato jer se nikada prije nisam natjecala pred toliko ljudi. Pred samo natjecanje glavni cilj mi je bio opustiti se i riješiti se straha jer nisam htjela zbog treme nešto pogriješiti. Bila bi prava šteta propustiti priliku za pokazivanje vještina zbog straha od neuspjeha. Iako me trema pratila tijekom cijelog natjecanja, sve je prošlo u redu.

Jesi li zadovoljna svojim nastupom?
Mogu reći da jesam. Smatram da sam dala sve od sebe i izvukla maksimum, a naposljetku, samo je to i bitno.

Natjecanje se sastojalo o nekoliko dijelova (teorijski dio, pripremanje kratkog i dugog pića, te točenje i posluživanje piva). Koji je dio bio najzahtjevniji?
Svaki dio natjecanja je bio zahtjevan, jer je svaki dio tražio različite vještine i znanje, a opet isti nivo koncentriranosti. Ipak, kada bih morala odabrati, rekla bih da je najzahtjevniji bio teorijski dio. Pitanja su bila poprilično teška.

Je li ti ovo natjecanje pružilo određena znanja koja ćeš moći primjenjivati u struci ili pak privatnom životu?
Da, natjecanje mi je pružilo mnogo novih iskustava. Što se tiče struke, naučila sam mnogo od ostalih natjecatelja, ali i na predavanjima koja su za nas bila organizirana. Također, naučila sam da je na svakom natjecanju, bilo to natjecanje u znanju, sportu ili ugostiteljskom posluživanju, najvažnije dati sve od sebe, jer samo tada odlaziš kao pobjednik.

Kao ambiciozna hotelijerka zacijelo planiraš nastaviti školovanje u ovom usmjerenju. Koji su tvoji planovi za budućnost?
Planiram upisati Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji ili Rijeci i nastaviti se obrazovati u ovoj struci, te naposljetku i raditi u turizmu.

Čime se baviš u slobodno vrijeme?
U slobodno vrijeme bavim se trčanjem i izlazim s prijateljima. Slobodne dane uvijek pokušavam organizirati tako da se zabavim i što manje besposličarim.

Koje su, za tebe, najvažnije stvari u životu?
Najvažniji su mi u životu obitelj, prijatelji, škola, te sretan i ispunjen život.

Gdje se vidiš za 10 godina?
Vidim sebe kao uspješnu zaposlenicu nekog hotela ili hotelskog poduzeća. Poslovnu ženu uspješne karijere.

Što želiš poručiti ostalim učenicima tvog usmjerenja?
Svim učenicima ovoga usmjerenja i potencijalnim budućim natjecateljima na susretima AEHT-a poručujem da uvijek vjeruju u svoje mogućnosti i da uživaju u vremenu koje provode u ovoj školi  jer im je to najljepše razdoblje u životu.

Paola Sirotić, II. htt

Razgovor s razlogom-Ana Tadić

Autor: Silvana Vlačić, 18. 12. 2008.

Za početak, kaži nam nešto ukratko o sebi.

Kako si se odlučila za turističko-ugostiteljsku školu?

Kakvi su tvoji dojmovi o natjecanju i o Kuressaareu?

Jesi li imala tremu prije natjecanja?

Jesi li zadovoljna svojim nastupom?

Čime se baviš u slobodno vrijeme?

Koje su, za tebe, najvažnije stvari u životu?

Gdje se vidiš za 10 godina?

Što želiš poručiti ostalim učenicima tvog usmjerenja?

Paola Sirotić, II. htt